10 najciekawszych faktów o Angeli Merkel

Angela Merkel od wielu lat zasiada na fotelu kanclerza Niemiec, decydując o losach jednego z najpotężniejszych państw świata. Oto 10 najciekawszych faktów z jej życia i kariery politycznej.

1. Angela Kasner urodziła się 17 lipca 1954 r. w Hamburgu. Wychowała się we wschodnich Niemczech, w mieście Templin.

Swoją młodość spędziła w Demokratycznej Republice Niemiec. Była córką pastora Kasnera oraz nauczycielki Herlind.

Obecna kanclerz Niemiec wywodzi się z rodziny o częściowo polskich korzeniach. Jej dziadek ze strony ojca to Ludwik Marian Kazimierczak, który pochodził z Poznania.

2. Angela zawsze była jedną z najlepszych uczennic w szkole. Uzyskiwała znakomite wyniki z chemii, matematyki oraz języka rosyjskiego.

Szkołę średnią ukończyła w Templinie, a następnie podjęła studia wyższe w Lipsku. W wyborze studiów kierowała sie zainteresowaniami, wybrała więc fizykę.

Po ukończeniu studiów przez 12 lat zajmowała stanowisko w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD. Następnie W 1986 r. udało jej się zrobić doktorat z chemii fizycznej.

3. Merkel należała dawniej do komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka. W latach 80 pełniła tam funkcję sekretarza ds.agitacji i propagandy.

Angażowała się również w ruch demokratyczny. Z tego względu pod koniec 1989 r. dołączyła do nowo powstającej partii „Demokratischer Aufbruch”.

4. Obecna kanclerz Niemiec szybko zaczęła owocną karierę polityczną. Już w grudniu 1990 roku w wyborach ogólnoniemieckich została wybrana do Bundestagu.

Zajęła wtedy stanowisko ministra do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 r. powierzono jej dodatkowe obowiązki.

Przypadło jej stanowisko ministra środowiska, ochrony zasobów naturalnych oraz bezpieczeństwa jądrowego.

5. Helmut Kohl przegrał wybory w 1998 r. Merkel pełniła wtedy funkcję sekretarza generalnego CDU. Ze względu na skandal finansowy wewnątrz partii, kanclerz Kohl został skompromitowany, a wraz z nim wielu polityków CDU.

Merkel nie bała się skrytykować swojego byłego szefa Helmuta Kohla. Po tym wydarzeniu szybko udało jej się objąć stanowisko lidera CDU.

W 2000 r. mianowano ją pierwszą kobietą na tym stanowisku. W 2005 r. została kandydatką CDU i CSU, aby móc ubiegać się o stanowisko kanclerza Niemiec.

6. We wrześniu 2005 r. CDU wraz z CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Utworzono również wielką koalicję partii CDU/CSU-SPD.

Angeli Merkel udało się objąć stanowisko kanclerza Niemiec. Tym samym 22 listopada 2005 r. została pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Angela Merkel w 2009 roku wygrała kolejne wybory parlamentarne, a w 2013 roku po raz trzeci została kanclerzem Niemiec.

7. Angela Merkel nazywa siebie „wielbłądem snu”. Szefowa niemieckiego rządu w ciągu tygodnia śpi bardzo niewiele. Natomiast w weekendy odsypia ciężkie dni i dzięki temu na nowo uzupełnia energię.

8. Pierwszym mężem kanclerz Niemiec był Urlich Merkel. Obecnie Angela Merkel jest w drugim związku małżeńskim z profesorem chemii kwantowej na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie
(na zdjęciu Joachim Sauer).

Jej rodzeństwo to siostra Irene Kasner oraz brat Marcus Kasner. Angela Merkel nie ma dzieci, ale jej mąż Joachim Sauer ma już dwóch dorosłych synów.

9. Merkel w jednym z wywiadów wyznała, że to ona gotuje. Mąż Joachim Sauer dostaje od niej jedynie listę zakupów na weekend.

Czasami kanclerz Niemiec sama postanawia pojechać do supermarketu. Pomimo wielu bardzo ważnych obowiązków, stara się prowadzić życie zwykłego śmiertelnika.

W domu Angeli panuje równouprawnienie, dzieli z mężem wszystkie obowiązki. Kiedy pomoc domowa nie robi wszystkiego, małżonkowie uczciwie dzielą się między sobą pracą.

10. Angela Merkel ma wiele zainteresowań. Bardzo lubi gotować, jest miłośniczką niemieckich festiwali operowych. W młodości chciała zostać łyżwiarką figurową, a została kanclerzem Niemiec.

źródło: msn.com, newsweek.pl, wikipedia.org