10 najlepszych programistów na świecie

Źródło: youtube.com; SciShow

3. Ada Lovelace (1815-1852)

Była brytyjską matematyczką i poetką. Lovelace w swoich notatkach stworzyła diagram do tłumaczenia artykułu o maszynie analitycznej Babbage’a napisanego przez Lugiego Menabrea. Następnie opisała algorytm do obliczania liczb Bernoulliego.

Jej pomysł nigdy nie wszedł w życie. Urządzenie nie zostało zbudowane. Dopiero po jej śmierci wrócono do tego projektu. W 1953 roku notatki matematyczki ujrzały ponownie światło dzienne. Maszyna stała się inspiracją do stworzenia późniejszych komputerów.

Jej algorytm uznawany jest przez środowisko informatyczne za pierwszy, istotny program komputerowy. Lovelace uznawana jest za pierwszą w historii kobietę – programistkę. Odważyła się pokazać, że kobiety również mogą znać się na ścisłych dziedzinach nauki.

Źródło: youtube.com; ieeeComputerSociety

4. Guido van Rossum (ur. 1956)

Jest twórcą języka programowania Python. Ten holenderski programista uzyskał stopień uniwersytecki w 1982 roku na uniwersytecie w Amsterdamie. Zajmował się tworzeniem języka ABC czyli pochodnej języka Simula. Pracował w wielu ważnych instytucjach badawczych.

O powstaniu Pythona w 1996 roku napisał:

„Ponad 6 lat temu, w grudniu 1989, szukałem hobbystycznego projektu programistycznego, który zająłby mnie w tygodniu przed świętami. Moje biuro miało być zamknięte, ale miałem domowy komputer. Zdecydowałem się napisać interpreter dla nowego języka skryptowego, nad którym wtedy myślałem: pochodną ABC, która przemawiałaby do hakerów Uniksa i C. Jako roboczy tytuł wybrałem Python, będąc wielkim fanem Latającego Cyrku Monty Pythona.”