10 najlepszych programistów na świecie

Źródło: youtube.com; Leonardo Yamasaki

5. Dennis Ritchie (1941-2011)

Ten amerykański informatyk ukończył matematykę i fizykę na Harvardzie. Znany jest jako twórca języka C.

Jego praca badawcza skupiała się przede wszystkim na BCPL oraz ALTRAN. Później zajął się programowaniem B. Ritchie to również autor systemu operacyjnego Unix. Napisał książkę The C Programming Language – Język C. Zyskała ona dużą popularność i jest narzędziem pomocy dla uczących się informatyków.

Dennis Ritchie bez wątpienia przyczynił się do rozwoju informatyki, ma w tej dziedzinie wybitne osiągnięcia. Zmienił myślenie o nowoczesnych językach programowania. W 1983 roku Ritchie za swoje zaangażowanie i pracę otrzymał nagrodę Turinga.

Źródło: youtube.com; aaltouniversityace

6. Linus Torvalds (ur. 1969)

Linus Torvalds jest absolwentem Uniwersytetu Helsińskiego. Ten fiński programista stworzył jądro Linuxa oraz system kontroli wersji git. Dzięki temu przyśpieszył rozwój wolnego oprogramowania. Należy do ruchu otwartego programowania.

Otrzymał propozycję pracy w Apple Inc. oraz Mac OS X. Linus nie chciał z jednak z tego skorzystać. Obecnie pracuje w Linux Foundation. Programista mieszka wraz ze swoją rodziną w Portland w stanie Oregon. Fin bardzo rzadko występuje publicznie.

W 2012 roku Torvalds został nagrodzony Millennium Technology Prize przez Technology Academy Finland.