10 najlepszych programistów na świecie

Źródło: youtube.com; AndreMcBride

7. Brian Kernighan (ur. 1942)

To kolejny z najbardziej znanych programistów. Przyczynił się do zaprojektowania języków AWK i AMPL. Razem z Dennisem Ritchie współtworzy książkę o Języku C – Język ANSI C.

Informatyk pracował niegdyś w Bell Labs. Szczerze przyznał, że to nie on stworzył język C: „To w całości praca Ritchie’ego”.

Kanadyjczyk jest także autorem wielu programów unixowych, m.in. Ditroff, Cron. Obecnie Kernighan zajmuje stanowisko profesora w Princeton University.

Autor zdjęcia: Ricardoborges

8. Ken Thompson (ur. 1943)

Ken Thompson to programista pochodzący z Nowego Orleanu. Uzyskał magistra elektrotechniki oraz informatyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Jest twórcą języka programowania B (prekursor języka C) oraz systemu Unix. Wcześniej pracował nad systemem operacyjnym Multics. Przy okazji udało mu się opracować język programowania Bon. Oba projekty jednak porzucił, ponieważ stały się zbyt skomplikowane.

Zgromadzone doświadczenie przeniósł do Bell Labs gdzie razem z Ritchie zaczął pracę nad systemem Unix. Zaprojektował również wersję edytora QED, która jest przeznaczona dla systemu CTSS. Amerykanin od 2006 roku pracuje w Google.