10 najlepszych wynalazków XX wieku

Dzisiejsza technologia jest zachwycająca. Nie zawsze jednak było tak samo. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu żyło się zupełnie inaczej. Przedstawiamy 10 wynalazków XX wieku, które całkowicie odmieniły nasze życie.

1. Zegar kwarcowy

Prototyp zegara kwarcowego powstał w 1929 roku. W liczne projekty zaangażowany był Brytyjczyk Warren A.Marrison. Pierwszy na świecie funkcjonalny zegarek kwarcowy pokazano w 1964 roku. Było to z okazji igrzysk olimpijskich.

Wersja zmodyfikowana, która powstała po latach to Seiko Quartz-Astron z obecnym już układem scalonym. W obecnych czasach zegarki kwarcowe znajdują się w każdym urządzeniu elektronicznym.

2. Telewizor

Wynalazcą pierwszego działającego systemu telewizyjnego był szkocki inżynier John Logie Baird. Bez jego pracy i zaangażowania nie mogłaby powstać współczesna telewizja. Genialny pomysł Szkota bardzo przysłużył się ludzkości.

W 1924 roku skonstruował pierwszy telewizor monochromatyczny. W 1928 roku przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki Północnej. Następnie stworzył pierwszy system telewizji kolorowej. Wynalazł także noktowizor.