10 największych rzeczy w całym Wszechświecie

10. Kosmiczna sieć

Astronomowie są zgodni, że kosmiczna sieć to największy znany twór Wszechświata. Jego wielkość przekracza ludzkie pojęcie. Jest to niekończące się rusztowanie gromad i supergromad galaktyk. Pomiędzy nimi znajdują się również ogromne pustki. Kosmiczna sieć wypełnia cały Wszechświat.
Dzięki niej badacze byli w stanie poznać rozkład materii Kosmosu w trzech wymiarach. Pozwoliło to na zrozumienie naszego położenia w gromadzie galaktyk.

El C, CC-BY-SA-2.5

9. Pustka w Wolarzu

Pustka w Wolarzu to kolejna struktura o średnicy 300 milionów lat świetlnych. Można ją zlokalizować w gwiazdozbiorze Wolarza. Ta wielką pustkę w przestrzeni kosmicznej odkrył w 1981 roku Robert Kirshner, Paul Schechter, Stephen Shectman oraz Augustus Oemler Jr. Kiedy dokonywali swoich badań, wypatrzyli na małych obszarach nieba ogromną przerwę, gdzie nie występowały żadne galaktyki. Potem odkryto, że jest tam mała liczba galaktyk, ale to bez porównania mniej niż w przypadku gromad i supergromad. Wielkość pustki Wolarza jest przytłaczająca. Jej szerokość to jakieś ćwierć miliarda lat świetlnych. W przybliżeniu oznacza to, że w pustce moglibyśmy zmieścić 2,5 tys. Dróg Mlecznych.