Aleksander Kwaśniewski grozi Polsce Niemcami: „Nie wolno igrać z ogniem”. Jego słowa szokują

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zabrał głos w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Jego słowa szybko spotkały się z falą krytyki.

„Nie wolno igrać z ogniem. A już na pewno nie wolno igrać z ogniem w sposób tak nieprzygotowany” – skomentował omawiane zagadnienie Aleksander Kwaśniewski.

Jego zdaniem trzeba się bardzo liczyć z Niemcami i nie psuć z nimi stosunków dyplomatycznych.

„Absolutnie nie należy się dzisiaj kopać z Niemcami. Nie należy psuć stosunków, walczyć o rzeczy niemożliwe do osiągnięcia. Należy cieszyć się, że nareszcie mamy z Niemcami normalne, sąsiedzkie relacje i że jesteśmy dla nich partnerem gospodarczym; większym niż Rosja. To zadziwiające, ale mamy większe obroty handlowe z Niemcami niż Rosja” – stwierdził były prezydent.

Odniósł się również do tego, co mówi się w Polsce na temat reparacji od Niemiec:

„To nie jest obliczone na tych weteranów, którzy przeżyli wojnę. To jest obliczone na tych, którzy nie mają pamięci historycznej, którymi łatwo manipulować. Bo wywołanie takiego ducha: że nam się należą pieniądze, a ktoś nam nie daje-to stwarza właśnie taką merkantylną reakcję: no to ma dać. A to, że jest to w ogóle nie do uzyskania, że jest niemożliwe i że zepsuje relacje, które mają dużo większy wymiar niż tylko pieniądze, to o tym się w ogóle nie mówi” – wyjaśnił Kwaśniewski.

Gdy został zapytany o słowa Marszałka Stanisława Karczewskiego, odpowiedział, że „to podejście więcej niż kupieckie. Z tego nic dobrego nie wyniknie”.

Odniósł się również do sposobu naliczania reparacji:

„Rachunek jest bardzo skomplikowany. Niemcy mówią, że temat jest wyczerpany, a Polska chce wracać do tematu. Trzeba by więc zwrócić się do trybunałów międzynarodowych”.

Według byłego prezydenta pomiędzy Polską a Niemcami nie będzie żadnych rozmów w sprawie odszkodowań, bo jest to po prostu walka o rzeczy niemożliwe do osiągnięcia.

źródło: polskieinformacje.pl