Będzie drożej. Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę! Dwóch wicepremierów zgłaszało sprzeciw

Prezydent podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną „apteką dla aptekarza”, która ogranicza zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej oraz przewiduje wiele ograniczeń m.in., że prawo otwierania aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek. 

Nowelizacja przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Zdaniem ekspertów nowelizacja Prawa farmaceutycznego doprowadzi do ograniczenia konkurencji, a co za tym idzie wzrostu cen leków nierefundowanych i spadku ich dostępności dla pacjentów. Ustawa skutkować będzie likwidacją mniejszych aptek i utratą pracy przez część farmaceutów.

Zmiany w prawie uniemożliwią otwieranie nowych aptek, a także zastopują ich dalszy rozwój dla polskich przedsiębiorców, do których obecnie należy 96 proc. rynku.

Farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne. Nowelizacja prawa farmaceutycznego budziła rozbieżne opinie, dzieliła zarówno samych farmaceutów, przedsiębiorców jak i polityków.

Swoje wątpliwości odnośnie zbytniej ingerencji państwa w wolny rynek zgłaszał wicepremier Mateusz Morawiecki, z kolei wicepremier Jarosław Gowin w styczniu 2017 roku otwarcie stwierdził, że: ”Projekt ten bezzasadnie uprzywilejowuje jedną grupę – farmaceutów i jest sprzeczny z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej”.

– W projekcie poselskim ustawy o reformie prawa farmaceutycznego jest wiele szkodliwych zapisów. Jeżeli właścicielem apteki indywidualnej będzie mógł zostać tylko farmaceuta, co po jego śmierci, gdy rodzina nie będzie mogła przejąć biznesu? Po co ograniczać terytorialnie sieć aptek? Przez to może dochodzić do zmów cenowych i mniejszej konkurencyjności, szkodliwej dla pacjenta – mówił w styczniu w rozmowie z WP poseł PiS Abramowicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego.

– Metody proponowane w poselskim projekcie ustawy są szkodliwe, szczególnie dla konsumenta – dodał poseł PiS.

-Jako prawnik zawsze byłem za liberalizacją dostępu do mojego zawodu. Uważam, że każdy człowiek ma prawo wybrać sobie dowolnego reprezentanta przed sądem. Każdy też powinien mieć możliwość prowadzenia apteki. System kastowo-cechowy jest świetny, ale tylko dla kasty. Dla całej reszty jest fatalny – zauważa Robert Gwiazdowski, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha.

Debata dotycząca ustawy „apteka dla aptekarza”

Sejm na kwietniowym posiedzeniu uchwalił skrajnie regulującą nowelizację Prawa farmaceutycznego, zwaną potocznie „apteką dla aptekarza”. Od dawna nie widzieliśmy takiego sporu w Sejmie. Poseł Kukiz’15 Jakub Kulesza protestował przeciwko zmianom w prawie farmaceutycznym, których wprowadzenie rozważa obecny rząd.

– Takiego sporu w historii Sejmu dawno nie było. 14 razy wyjaśniałem z mównicy absurdy tego projektu. 31 minut zajęły same moje wystąpienia – powiedział poseł.

Cała sprawa jest bardzo kontrowersyjna, Kulesza powytykał więc największe absurdy proponowanej zmiany.

 

Polub fanpage portalu Polska Racja:

Komentarze:

12 odpowiedzi na “Będzie drożej. Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę! Dwóch wicepremierów zgłaszało sprzeciw”

 1. Adam napisał(a):

  Komuchów w PiS nie brakuje

 2. nogudgeon napisał(a):

  No oczywi$cie.To nie chorym i biednym ma byc lepiej tylko aptekarzom i hurtowniom leköw.

 3. Ja napisał(a):

  Najlepiej jak weźmiecie sie za swoje wykształcenie i to co robicie dla narodu czyli rozbój w biały dzień i łamanie prawa.. mafia polityczna która ustawi sobie stołki i chapie tylke kasy ile tylko sie da do póki część zahipnotyzowanego narodu nie przejrzy na oczy i wsadzi obecna władze za #.
  Ktoś dobrze posmarował $ pisuarom za tą ustawę a wolny rynek niedługo przestanie istnieć..

 4. Pola napisał(a):

  wolny rynek

 5. Anonim napisał(a):

  Uważam że powinny ceny być jednakowe w każdej aptece. Dla porównania : FRYMIG 100 mg na białołece przy Berensona cena 58 zł.a przy ul.J.Pawła 49 zł.

  • Lucky_one napisał(a):

   A porównywałeś czynsze za lokal na tych ulicach?
   Poza tym to przedsiębiorca ponosi ryzyko, więc niech przedsiębiorca ustala ceny – może umiał wynegocjować korzystniejsze warunki i może dać niższą cenę? Albo wie, że w danym miejscu ludzie i tak są w stanie zapłacić więcej, zatem dlaczego ma tracić? Nikt się przedsiębiorcy nie powinien wcinać w interes – bo to można podciągnąć pod paragraf skłaniania do niekorzystnego rozporządzenia swoim kapitałem.

   Podobnie jak w przypadku zmuszania ludzi do płacenia podatku emerytalnego, popularnie i dla niepoznaki nazywanego składkami ZUS.

 6. sramnaetatyzm napisał(a):

  Duda ty chuju

 7. Grzes72811 napisał(a):

  Heh.. moze bedzie drozej moze nie.. ale przynajmniej apteki beda prowadzily odpowiednie osoby.. zeby otworzyc zaklad mechaniczny musisz miec odpowiedni papier.. postuluje wraz z farmeceutami wprowadzic w aptekach darmowa masc na bol d…y dla oPOzycji.. pozdrawiam

  • Adrian napisał(a):

   Bzdury. Nie trzeba mieć dodatkowego papieru, żeby być mechanikiem!

  • Lucky_one napisał(a):

   Dlaczego uważasz, że farmaceuta będzie doskonałym przedsiębiorcą? On się ma znać na lekach, a nie na prawie oraz prowadzeniu biznesu. Może lepiej jako szef apteki sprawdziłby się ktoś po marketingu, zatrudniający farmaceutów jako „sprzedawców”, zaś sam zajmowałby się prowadzeniem przedsiębiorstwa, które zasadniczo prowadzi się tak samo jak stację benzynową czy kino.

  • Andrzej napisał(a):

   Ale bzdury opowiadasz. Zakład mechaniczny może otworzyć każdy, w jakim Ty świecie żyjesz

 8. Tom napisał(a):

  To ,, duda,, jest prezydentem lobby aptekarzy !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie:

TOP10 - najpopularniejsze