12 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

Starożytny Egipt to jedna z najstarszych cywilizacji na świecie.  Do tej pory zachwyca wspaniałymi zabytkami i historią. Przedstawiamy listę 12 ciekawostek ze świata Faraonów.

1. Faraon

Faraon był najwyższym władcą, a zarazem kapłanem. Miał władzę absolutną i postrzegany był jako bóg na ziemi. Jego słowo stanowiło najważniejsze prawo. Uznawany był za przedstawiciela niebios na ziemi, wcielenie Horusa i syna boga Słońca Re. Po śmierci natomiast stawał się wcieleniem Ozyrysa.

Faraon nigdy nie pokazywał się publicznie z odkrytymi włosami. Zakrywał się poprzez noszenie korony (hedżet, deszeret) albo wiązanej chusty (nemes). Posiadał laskę pasterską (heka), oraz bicz (nechaha).

2. Wierzenia Egipcjan

Starożytni Egipcjanie wierzyli w wielu bogów. Było ich łącznie ponad 1400. Łączyli się w modlitwie z siłami przyrody, wszechświatem i wieloma bóstwami. Dodatkowo wierzyli, że Ziemia jest płaskim kołem, a Nil przepływa przez jego środek.

Religia była dla Egipcjan czymś niezwykle istotnym. Była traktowana jako działalność polityczna i państwowa, jak również priorytet w życiu pojedyńczego człowieka.

Najważniejszymi bóstwami, które czcili Egipcjanie byli: Re – bóg słońca i pan wszechświata, Ptah – stwórca świata, a także patron rzemiosła i sztuki, Atum – bóg zachodzącego słońca, Horus – bóg całego nieba, Set – który był bogiem pustyni i burzy, Ozyrys – bóg śmierci, Izyda – bogini miłości i magii, Tot – bóg mądrości i nauki.