Jacek Czaputowicz o panującej niesprawiedliwości. Polsce zbyt często przypisuje się zbrodnie, których nie popełniła [wideo]

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odniósł się do nieprawdziwych zarzutów wobec Polski. W studio TVP Info podkreślił, jak bardzo jest to niesprawiedliwe, że Polacy oskarżani są o budowanie obozów zagłady.

Zdaniem polityka należy się bronić przed tymi oskarżeniami i wyrazić szacunek wobec wszystkich ofiar Holokaustu.

„Wydaje mi się, że tutaj trzeba rozmawiać bowiem może tu być jakieś nieporozumienie. Polsce nie chodzi o to, aby zabronić działalności naukowej, badawczej czy artystycznej, czy badania trudnego okresu Holocaustu. Należy się bronić przed nieprawdziwymi zarzutami, jakoby w Polsce powstawały obozy zagłady budowane przez Polaków. Ja myślę, że tutaj na świecie zbyt często Polsce przypisuje się zbrodnie, których Polska nie popełniła” – zaznaczył Jacek Czaputowicz.

„A te słowa, te obawy, które wyraziła pani ambasador, że Izrael traktuje tę ustawę jako możliwość kary za świadectwo ocalałe z zagłady. Rozumie pan te obawy?” – zapytał dziennikarz.

„Ja tego tak nie odbieram, nie chodzi o to, nikt tutaj nie odnosi się do tych, którzy ocaleli z Holokaustu, bowiem to są osoby, które zasługują na szacunek. Uznajemy je za takie, to w większości obywatele polscy, którzy później wyemigrowali natomiast chodzi o to, że inne państwa, niektórzy dziennikarze dla celów politycznych właśnie przerzucają winę za nazizm, za Holokaust na Polskę i to jest niesprawiedliwe” – dodał minister spraw zagranicznych.