Patryk Jaki nie zostawia wątpliwości. Gdyby nie Niemcy i ich zniszczenia, Polska byłaby zupełnie inna [wideo]

Patryk Jaki

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nawiązał do tematu reparacji wojennych. Zwrócił uwagę na to, jak ogromne szkody poczynili Niemcy w naszym kraju podczas II wojny światowej.

Podkreślił, że gdyby nie cierpienie wojny, gdyby Niemcy nie zrobili nam tego, co zrobili, Polska byłaby o wiele bogatsza. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy przypisał elitom III Rzeczpospolitej.

„Przez 50 lat odbudowywali polskie państwo i gigantycznym wysiłkiem całego narodu, co zburzyli Niemcy z własnych środków. Wyobraźcie sobie państwo, gdybyśmy te środki, te miliardy złotych zamiast na odbudowę państwa – gdyby Niemcy nie zrobili nam tego, co zrobili.

Gdyby przeznaczyli na rozwój państwa, to dzisiaj ci wszyscy ludzie, którzy tutaj siedzą, wszyscy ludzie w Polsce mieliby dwa razy wyższe emerytury, tak jak w Szwecji nasi emeryci by tylko jeździli po świecie na swoje starsze lata.

Ci młodzi ludzie zarabialiby dwa razy więcej, Polska byłaby dwa razy bogatszym krajem. Wszystkie państwa dostawały reparacje, tylko Polska największa ofiara II wojny światowej nie dostała. Nie dostała dlatego, że mieliśmy słabe elity w III Rzeczpospolitej” – wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości.