Wszystko jasne! Oto nowy premier rządu. Wyborcy PiS nie będą pocieszeni

Premier PiS

Na te informacje ze wstrzymanym oddechem czekała cała Polska. Po dwóch latach od objęcia władzy, w rządzie stworzonym przez Prawo i Sprawiedliwość zachodzą daleko idące zmiany (stanowisko premiera rządu).

Potwierdzają się medialne doniesienia, które obserwujemy już od kilku tygodni. Premier Beata Szydło po 24 miesiącach ma pożegnać się ze stanowiskiem premier rządu, ale to rzecz jasna nie koniec jej kariery w wielkiej polityce.

Dla wielu samo odwołanie premier Szydło jest niespodzianką – często niemiłą. Jednakże nie zabraknie też innych dymisji, które są nie lada zaskoczeniem. Na przykład odejście ministra środowiska Jana Szyszki, którego złośliwa opozycja nazywa ulubieńcem ojca Rydzyka.

Cały resort środowiska ma zostać zlikwidowany, a jego kompetencje przejmie nowo powstające Ministerstwo Energii i Środowiska. Szefować temu resortowi ma Krzysztof Tchórzewski. Minister Szyszko miałby natomiast zająć się organizacją Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego ONZ, który ma odbyć się za rok w Katowicach.

Kolejne dymisje, nowy premier RP

Kolejnym ministrem, który najprawdopodobniej pożegna się ze stanowiskiem jest Witold Waszczykowski. Miejsce obecnego ministra spraw zagranicznych ma zająć Krzysztof Szczerski, czyli aktualny szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy.

Nie potwierdzają się natomiast doniesienia o rzekomo planowanej dymisji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Informacje te dementuje „Wprost”. Szef MON bowiem ceniony przez wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Jego dymisja mogłaby być ciosem dla popularności ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Tym bardziej zadziwiająca dla ekspertów jest planowana zmiana premiera. Beata Szydło cieszy się bowiem najwyższym zaufaniem społecznym.

Nowym premierem Rzeczypospolitej Polskiej ma zostać obecny minister finansów Mateusz Morawiecki. Tę informację potwierdzają informatorzy wielu dużych polskich redakcji. Wcześniej typowano na ten urząd prezesa Jarosława Kaczyńskiego, jednak to coraz mniej prawdopodobny scenariusz.

Wszystko się potwierdza, premier Szydło nie zaprzecza

Wicepremier Mateusz Morawiecki miał wziąć udział we wtorek w spotkaniu ministrów finansów krajów Unii Europejskiej w Brukseli. Zrezygnował jednak z wyjazdu. Ma mieć to związek z poniedziałkową naradą w siedzibie PiS dotyczącą między innymi rekonstrukcji rządu Beaty Szydło. Dziennikarze szukają podobnych poszlak i coraz więcej z nich potwierdza domysły o planowanych roszadach w rządzie.

Sama premier Beata Szydło nie zaprzecza już, że nastąpić może zmiana szefa rządu. – Bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska – stwierdziła. Prezes Prawa i Sprawiedliwości także nie dementuje medialnych doniesień.