To już pewne. W Polsce powstanie centralnie planowane lotnisko za dziesiątki miliardów złotych

Fot. Wikimedia

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął we wtorek decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL), w celu przedłożenia jej Radzie Ministrów.

„Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków komunikacyjnych” – powiedział w środę minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Szef resortu ocenił, że realizacja tej inwestycji potrwa około dekady. „Proces realizacji takiego dużego przedsięwzięcia (…), to proces około dziesięciu lat. My mówimy o rozpoczęciu przygotowań i realizacji, do momentu dopóty wystartuje pierwszy samolot, nie dopóty kiedy powstaną pasy startowe, dworce lotnicze, infrastruktura komunikacyjna” – mówił.

Z kolei wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że w obecnej perspektywie budżetowej UE nie przewidziano finansowania lotnisk ani krajowych, ani regionalnych.

„Jeżeli rozmawiamy o Centralnym Porcie Lotniczym w Polsce, nad którym to przedsięwzięciem rząd w tej chwili pracuje, to nie bierzemy tutaj pod uwagę finansowania unijnego tego lotniska” – zaznaczył Kwieciński.

Już pod koniec lutego br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił, że „niezmiernie istotna jest odpowiedź na pytanie, które coraz częściej funkcjonuje w życiu publicznym, w debacie publicznej, a mianowicie, czy w Polsce będzie budowany Centralny Port Lotniczy. Coraz więcej wypowiedzi jest na ten temat. I z tego co wiem, z dyskusji wewnątrz rządu, ten problem, ten dylemat zasadniczy dla polskich lotnisk regionalnych, będzie niedługo rozstrzygnięty, gdyż on potem będzie budował strategię nie tylko ogólnopolską, ale także strategię poszczególnych portów” – mówił wiceminister.

W rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w działaniach do 2020 r. przewidziano „prowadzenie analiz dotyczących Centralnego Portu Lotniczego i ewentualne podjęcie decyzji o jego budowie lub zaadresowanie jego funkcji na podstawie rozbudowy już istniejącej infrastruktury portów lotniczych”.

W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Źródło: kurier.pap.pl

Polub fanpage portalu Polska Racja:

Komentarze:

9 odpowiedzi na “To już pewne. W Polsce powstanie centralnie planowane lotnisko za dziesiątki miliardów złotych”

 1. mgr inż. napisał(a):

  nic nie mówią o wojsku …. jak te chordy wejdą do Europy to nie mamy sie czym bronikc

 2. Basia napisał(a):

  Radom bis

 3. Mariusek napisał(a):

  Tylko po to by mu nadać imię Lecha K.

 4. ATR napisał(a):

  Przecież to przykrywka do budowania bunkrów atomowych wzorem naszego zachodniego sąsiada.

 5. aster napisał(a):

  pis to kretyni , kolejna beznadziejna inwestycja ktora pochlonie mnostwo kasy za ktore my zaplacimy , ( NIENAWIDZE PLATFUSÓW )

 6. bosman napisał(a):

  Co oni mogą planować? Za rok po nich smród nie zostanie! Piszę o kaczystach. Owszem! – zaczną plany, powołają spółkę do dojenia kasy i na tym się skończy. Wydoją ile się da i pójdą w PiS-du!!!

 7. PAWEL napisał(a):

  myślał indyk o niedzieli ….a Europa znikła rozdeptana przez hordy derwiszów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie:

TOP10 - najpopularniejsze