KE stawia ostateczne ultimatum i grozi za odmowę przyjęcia uchodźców

Przywódcy Unii Europejskiej postawili Polsce, Węgrom i Czechom ostateczne ultimatum ws. przyjmowania uchodźców.

– Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą skoncentrować się na realizacji decyzji o relokacji uchodźców na terytorium UE po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości, który oddalił skargę Słowacji i Węgier przeciwko unijnemu systemowi kwot – oświadczył Dimitris Awramopulos, unijny komisarz ds. imigracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa.

W swoim wystąpieniu przed dziennikarzami w Brukseli Awramopulos przypomniał, że „Sąd UE oddalił skargę Słowacji i Węgier przeciwko decyzji o obowiązkowej relokacji (uchodźców — red.)”.

– Teraz nie należy tracić czasu. Wszystkie państwa członkowskie powinny skoncentrować się na wywiązaniu sie ze zobowiązań dotyczących relokacji – powiedział Awramopulos i dodał, że „najwyższy czas przejawić jedność i solidarność”.

– Drzwi są wciąż otwarte, powinniśmy przekonać wszystkie państwa członkowskie do tego, by wywiązały się ze swoich zobowiązań. Kraje członkowskie muszą przejawić solidarność teraz, bo niektóre państwa członkowskie właśnie teraz potrzebują pomocy – oświadczył unijny komisarz.

Awrampolus zagroził Polsce, Węgrom i Czechom, że skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości, jeśli w najbliższych tygodniach nie zmienią swojego podejścia i nie zaczną przyjmować uchodźców, którzy znaleźli się we Włoszech i w Grecji.

– Jeśli państwa członkowskie, które nie przyjęły ani jednej osoby, albo od dłuższego czasu nie wykonały żadnych działań w tym kierunku, nie zmienią swojego podejścia w nadchodzących tygodniach, będziemy rozważać ostatni krok w procedurze zapobiegania naruszeniom aby, skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości – oświadczył Awrampolus.

sputniknews.com