Korea Północna znów grozi Ameryce! Zapowiada się wojna nuklearna?

W poniedziałek rozpoczęły się manewry wojsk USA i Korei Południowej. W odpowiedzi na te działania władze Pjongjangu zapowiadają ,,bezlitosne uderzenie”.  

Północnokoreański dziennik ogłosił, że jako „najsilniejszy posiadacz” międzykontynentalnych rakiet balistycznych jest w stanie lada chwila zaatakować Amerykę i ,,ani Guam, ani Hawaje, ani kontynentalne terytoria Ameryki nie mogą uniknąć bezlitosnego uderzenia”.

Autor artykułu podkreśla również, że ,,Ludowa Armia Korei jest w stanie najwyższej gotowości (…). Podejmie ona zdecydowane kroki w tej samej chwili, w której zaobserwowane zostaną jakiekolwiek oznaki wojny prewencyjnej”.

Stosunki między Pjongjangiem a Waszyngtonem są bardzo napięte. Sekretarz stanu USA utrzymuje, że „Waszyngton nie wyklucza opcji militarnej jako sposobu rozwiązania kryzysu wywołanego przez prowokacje Pjongjangu”, a jednocześnie zapewnia o preferowaniu „pokojowej presji dyplomatycznej”.

Manewry wojsk USA i Korei Południowej mają za zadanie sprawdzić gotowość bojową komputerowego systemu dowodzenia. Korea Północna nazywa je przygotowaniami do wojny i nie ukrywa swojego potępienia dla tych działań.

Jak zakończą się wzajemne próby sił i cierpliwości?

źródło: pb.pl, wiadomosci.dziennik.pl