Nagły zwrot w sprawie zakazu handlu w niedzielę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do projektu o ograniczeniu handlu w niedzielę. Ministerstwo uważa, że Polska powinna skierować go do notyfikacji KE.

Beata Mazurek, która pełni funkcję przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poprosiła MSZ o opinię.

Wypowiedź, którą otrzymała jest jednak mało konkretna. Nadal nie wiadomo czy notyfikacja jest tak naprawdę konieczna.

„Projektowana ustawa przewiduje objęcie zakazem handlu w wyznaczonych dniach sprzedaży w sklepach i platformach internetowych. Biorąc pod uwagę, że handel elektroniczny stanowi usługę społeczeństwa informacyjnego, wydaje się, że zakaz tego rodzaju może zostać uznany za zasadę dotyczącą zasad społeczeństw obywatelskiego” – napisało MSZ. W dalszej kolejności powołuje się na wymogi określone w art. 5 i 6 dyrektywy 2015/1535.

Zobacz także:  Krystyna Pawłowicz zmiażdżyła natrętnego dziennikarza Onetu. Tego się nie spodziewał [wideo]

Gdyby doszło do notyfikacji oznaczałoby to, że ustawa nie wejdzie od razu w życie. Stałoby się to co najmniej 18 miesięcy później. KE musi jednak uznać, że jest to zgodne z prawem UE.

Zobacz także:  Guy Verhofstadt żąda głowy polskiego polityka!

Pierwszy z wymienionych warunków jest prawdopodobnie spełniony, natomiast jeśli chodzi o drugi nie ma takiej pewności. Nie przedstawiono bowiem analizy wpływu zakazu na obrót towarami.

źródło: rp.pl