Niemcy: Angela Merkel ostro skrytykowała przemówienie Donalda Trumpa w ONZ

Kanclerz Angela Merkel udzieliła wywiadu dla telewizji Deutsche Welle. Skrytykowała wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum ONZ.

Stanowczo nie zgadza się na to, aby Niemcy w sposób militarny rozwiązały konflikt z Koreą Północną. Odniosła się tym samym do słów prezydenta Trumpa, który zagroził, że jeżeli USA będą zmuszone, to „całkowicie zniszczą” ten kraj.

„Jestem przeciwna takiej groźbie. Muszę powiedzieć w imieniu swoim i rządu: uważamy każde militarne rozwiązanie za absolutnie niewłaściwe, stawiamy natomiast na zabiegi dyplomatyczne” – stwierdziła Angela Merkel, według której najlepszą odpowiedzią na politykę władz w Pjongjangu będą sankcje.

„Wszystkie inne (działania) z związku z Koreą Północną uważam za błędne” – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. „W tej kwestii (między mną) a amerykańskim prezydentem istnieje wyraźna różnica zdań” – dodała kanclerz.

Zadeklarowała również, że niemiecki rząd jest gotowy do podjęcia działań mających na celu rozwiązanie problemu z Koreą Północną. Miała tutaj na myśli konflikt programów zbrojeniowych reżimu w Pjongjangu.

„Chociaż (Korea Płn.) jest od nas daleko, to konflikt ten dotyczy nas. Jestem gotowa, podobnie jak minister spraw zagranicznych, do wzięcia na siebie odpowiedzialności” – zadeklarowała.

Merkel uważa, że z Koreą Północną należy rozmawiać i negocjować. W rozmowach tych powinny uczestniczyć Rosja, Chiny oraz USA.

Na pytaniem, czy osobiście skontaktuje się z dyktatorem Kim Dzong Unem, odpowiedziała wymijająco: „To temat nie na dzisiaj. Nie będę podejmować żadnych nieuzgodnionych kroków”.

Pod koniec wywiadu podkreśliła również, że nigdy nie podejmie żadnej współpracy z prawicową, antyislamską partią AfD (Alternatywa dla Niemiec).

źródło: gazetaprawna.pl