Niemiecki dziennik krytykuje Polaków: Setki tysięcy Polaków powinny były wyjść na ulicę

„To gorzkie dni dla zwolenników państwa prawa w Polsce” – napisało o naszym kraju niemieckie pismo.

Po raz kolejny niemieckie media postanowiły opisać sytuację w Polsce. Oczywiście na swój sposób. „Sueddeutsche Zeitung” nie zostawiło na polskim rządzie suchej nitki:

„Protesty dziesiątków tysięcy Polaków, którzy w miniony piątek znowu wyszli na ulice w obronie państwa prawa są, jakby nie było, oznaką życia polskich demokratów. Narodowo-populistyczny rząd chce przejąć kontrolę nad resztą niezależnego sądownictwa” – pisze gazeta.

Zobacz także:  Dramatyczny apel pod Pałacem Prezydenckim. Opozycja jedyny ratunek przed PiS-em widzi w Dudzie

Ponadto pojawiły się narzekania na polskiego prezydenta – Andrzeja Dudę. Zauważono, że zawetował on proponowane ustawy, jednak uznano, że wyłącznie w celu załatwienia własnych interesów, nie z troski o państwo.

„Od lata Duda nie dopuścił szerszej rzeszy społeczeństwa do udziału w dyskusji nad swoimi projektami. Zamiast tego w zakulisowych rozmowach porozumiał się z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, komu przypadnie jaka część w całkowitej kontroli nad sądownictwem (…) Dalszym demontażem zawieszonego już państwa prawa w Polsce mają być zmiany w ordynacji wyborczej” – napisano o polskim prezydencie.

Zobacz także:  Duda o Radiu Maryja: To ważny wkład w budowanie silnej Rzeczpospolitej

Podsumowanie dziennikarza również jest brutalne: „na ulice powinny były wyjść nie dziesiątki tysięcy, tylko setki tysięcy Polaków”.

źródło: dw.com