Putin ma pomysł, co zrobić z uchodźcami

Nadzieje Putina mogą się jednak mieć nijak do rzeczywistości. Próżno bowiem liczyć na to, że syryjscy imigranci, którzy otrzymali pieniądze i mieszkania na Zachodzie spakują się opuszczą to Eldorado.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Syria została uwolniona od terrorystów i że syryjscy uchodźcy powinni teraz powrócić, aby pomóc w odbudowie kraju.

Sytuacja w tym kraju stopniowo się zmienia. Syryjskie siły zbrojne, wspierane przez rosyjskie wojsko, uwolniły od terrorystów prawie całe terytorium kraju, w tym historyczne regiony chrześcijańskie – powiedział Putin na spotkaniu z przewodniczącymi prawosławnych zborów chrześcijańskich.

Moskwa pomoże przywrócić święte miejsca nie tylko chrześcijanom w Syrii, ale także muzułmanom i Żydom– dodał rosyjski przywódca.

Pomożemy także członkom innych wyznań, w tym muzułmanom, którzy, jak dobrze wiemy, również bardzo ucierpieli z rąk bandytów, terrorystów i radykałów. Pomożemy także Żydom. Wiele organizacji dotarło już do nas z prośbą pomocy w odbudowie świętych stron judaizmu – oznajmił Putin.

Prezydent Rosji podkreślił znaczenie grupy roboczej stworzonej przez rosyjskie cerkwie prawosławne i rzymskokatolickie. Jej celem jest spisanie zniszczonych świątyń w Syrii w ramach przygotowań do ich odbudowy.

Powrót ludności chrześcijańskiej, jak również uchodźców innych wyznań, może odegrać kluczową rolę w przywróceniu spokojnego życia w rozdartym przez wojnę kraju – podkreślił Putin.

Zapewnił także, iż w ciągu ostatnich kilku lat państwo rosyjskie wraz z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, a także innymi organizacjami religijnymi zapewniało pomoc humanitarną dla Syrii. Podkreślił, że bardzo ważne jest, aby wrócić do pokojowego życia tak szybko, jak to możliwe. Wszystko po to, aby ludzie mogli wrócić do swoich domów, rozpocząć odbudowę świątyń i kościołów.