Rosja: Antypolski publicysta skazany na kolonię karną!

Dziennikarz portalu RBK Aleksander Sokołow został skazany na 3,5 roku kolonii karnej za zachowania antypolskie i ekstremizm.

Współoskarżony z nim Jurij Muchin za swoje publikacje otrzymał karę 4 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.Skazano również dwie inne osoby, są to: Walerij Parfionow i Kirył Barabasz.

Jak podają media Muchin otrzymał łagodniejszy wyrok ze względu na posiadanie grupy inwalidzkiej.

W obronie Sokołowa stanęli koledzy po fachu, dziennikarze, którzy bronią praw człowieka. Apel popierający  podpisało 280 dziennikarzy mediów rosyjskich.

Zobacz także:  Putin wypowiedział się na temat chrześcijaństwa. Zaskakujące słowa rosyjskiego prezydenta [wideo]

Nikt z oskarżonych nie przyznał się do winy. Śledztwo dotyczyło  np. zainteresowania Sokołowa sprawą defraudacji środków na budowę kosmodromu Wostocznyj.

Oskarżonych zatrzymano już w 2015 roku w Moskwie i na Krymie. Zarzuty jakie im postawiono to „polityczne zdestabilizowanie kraju i nielegalnego obalenie władzy” oraz działanie w „organizacji ekstremistycznej”. Czas spędzony w areszcie liczony jest na poczet kary.

Armia Woli Narodu kierowana przez Muchina, kierowała się tradycą stalinizmu, głosiła hasła nacjonalistyczne, antysemickie i antypolskie. Inne zarzuty wobec nich to negowanie odpowiedzialności Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach w kwietniu 1940 roku, otwarte stanowienie o pewności, że władze ZSRR i Rosji sfałszowały dokumenty dotyczących Katynia.

Zobacz także:  Putin wypowiedział się na temat chrześcijaństwa. Zaskakujące słowa rosyjskiego prezydenta [wideo]

Jak wiadomo AWN organizowała pikiety przed ambasadą RP w Moskwie aby zaprzeczać odpowiedzialność NKWD za wymordowanie polskich oficerów i przypisywała tę zbrodnię wojskom niemieckim.

Prokuratura Generalna w Rosji już w 2010 zarzucała Armii Woli Narodu ekstremizm oraz zagrożenie bezpieczeństwa społeczeństwa.