Turcja ostro atakuje Merkel i przestrzega swoich obywateli przed podróżami do „rasistowskich” Niemiec

Relacje Turcji i Niemiec ostatnio stają się coraz bardziej napięte. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji wydało zaskakujące oświadczenie.

Ostrzegło w nim tureckich obywateli przed podróżowaniem do Niemiec, tuż przed wyborami do Bundestagu. Podkreśliło, iż „kampanie przywódców politycznych w Niemczech bazują na antytureckich nastrojach i uniemożliwieniu członkowstwa naszego kraju w Unii Europejskiej”.

Ministerstwo wystosowało komunikat do swoich obywateli: „Tureccy obywatele, którzy mieszkają w Niemczech lub którzy planują pojechać do Niemiec powinni zachować ostrożność i postępować rozważnie w przypadku możliwych ksenofobicznych i rasistowskich incydentów, zachowań czy agresji słownej”.

Zobacz także:  W końcu ktoś powiedział to wprost! Andruszkiewicz o roli 'totalnej opozycji' w niemieckim ataku na Polskę

Kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że relacje pomiędzy oboma krajami powinny zostać określone na nowo. Uznała, że należy odstąpić od negocjacji z Turcją w kwestii unii celnej. Możliwe jest „zawieszenie, a nawet zakończenie” negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej.

Prezydent Erdogan już w sierpniu określił Angelę Merkel jako wroga Turcji, a w apelu do Turków mieszkających w Niemczech zachęcał do głosowania w najbliższych wyborach przeciwko niej.

Zobacz także:  Kukiz atakuje Tuska. Nawet zdaniem jego zwolenników polityk przesadził [wideo]

Spotkało się to z ostrą reakcją strony niemieckiej, m.in. szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel zapowiedział zrewidowanie polityki wobec Turcji.

źródło: dorzeczy.pl