Również Tusk skomentował wybór Morawieckiego. Ciekawa wypowiedź byłego premiera

Donald Tusk

Donald Tusk zabrał głos w sprawie zmiany premiera. Były polski premier był bardzo konkretny.

Wypowiedź Tuska mocno uderzyła w partię rządzącą. Ponadto polityk powiedział, czego oczekiwałby od Morawieckiego.

„Skomplikowana sytuacja Polski w UE i na Zachodzie nie jest zasługą pani premier Beaty Szydło. Jeśli mówimy o atmosferze konfliktu, drastycznej różnicy zdań, nieporozumieniach między rządem w Warszawie a Europą praktycznie w całości, to autorem nie jest Beata Szydło. Była wykonawcą i to dość lojalnym, zaleceń, których autorem był prezes PiS Jarosław Kaczyński i partia. My czekamy na nowego premiera Morawieckiego w Brukseli. Spotkamy się podczas posiedzenia Rady Europejskiej. Dobrze byłoby, aby wraz z nowym premierem pojawił się rzetelny znak o zmianie nastawienia do Europy” – mówił Tusk w TVN24.

„Pytanie, czy zmieni się strategia, a nie tylko twarz. Pogłoski, że człowiek Tuska został premierem, są przesadzone. Mateusz Morawiecki był członkiem mojej Rady Gospodarczej, przesadą jest stwierdzenie, że był moim doradcą. Radę organizował Jan Krzysztof Bielecki. Nie ulega wątpliwości, że liberalne nastawienie gospodarcze i pewne gesty prozachodnie mogą świadczyć, że jakaś intencja poprawy relacji za tą zmianą się czai” – stwierdził polityk.

„Żadna z dotychczasowych decyzji prezydenta nie wskazywała moim znaniem na rozluźnienie jednoznacznej więzi z partyjnym ośrodkiem decyzyjnym, jakim jest dzisiaj prezes PiS” – dodał Tusk mając na myśli Andrzeja Dudę.

źródło: gazeta.pl