Ogromny wzrost budżetu wojskowego USA. Szykują się do wojny?

Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump przeznaczył na finansowanie armii 700 mld dolarów. To o 15% więcej niż w ubiegłym roku – informuje „Neues Deutschland”.

„Donald Trump rozpieszcza amerykańską armię ogromnym wzrostem budżetu” – pisze „Neues Deutschland”.

W czwartek Senat USA zatwierdził zwiększenie budżetu na kolejny rok do 700 mld dolarów, z czego 66 mld to „wojenne pieniądze”, tj. przeznaczone na „operacje w szczególnej sytuacji”. W taki sposób wydatki na uzbrojenie zwiększyły się prawie o 15% w porównaniu z 2016 rokiem.

Zobacz także:  Poważna wpadka Macierewicza. Polska uraziła ważnego Amerykanina

Już w ubiegłym roku na broń i żołnierzy wydano więcej pieniędzy niż w ostatnich pięciu latach, informuje Stockholm International Peace Research Institute. Z 611 mld dolarów USA wyprzedzają Chiny (215) i Rosję (69,2).

Ameryka wydzieliła około 3,3% PKB na armię. Według Federacji Amerykańskich Naukowców od 11 września 2011 roku Stany Zjednoczone zainwestowały w „wojnę z terroryzmem” co najmniej 1,46 biliona dolarów, czyli 250 mln codziennie.

Zobacz także:  Historyczna chwila w Ameryce - pierwszy sklep bez kasjerów i kolejek

Nie brane są tu pod uwagę wydatki na operacje CIA i wynagrodzenia prywatnych firm. Z danych Congressional Research Service wynika, że w 2014 roku każdego dnia na ten cel wydawano łącznie 337 mln dolarów.

sputniknews.com